Lt / En
ŠMC Skulptūrų kiemas
Kuratorius: Kęstutis Kuizinas
Skulptūrų kiemas buvo įkurtas 2017 m. pažymint Šiuolaikinio meno centro 25-erių metų sukaktį. Tuo metu nuspręsta atsigręžti į pastato architekto Vytauto Edmundo Čekanausko originalų 1968 m. projektą, kuriame buvo numatytas atviras kiemas lauko skulptūrų ekspozicijai. Skulptūrų kiemo įsteigimas tam suprojektuotoje erdvėje sugrąžina ŠMC architektūrinio ansamblio – vertingo paveldo objekto – vientisumą ir išbaigtumą.

Šiandien ši kintanti ekspozicijų zona yra lankytojams nemokamai prieinama erdvė Vilniaus senamiestyje, kurioje eksponuojamos Lietuvos ir užsienio menininkų lauko skulptūros ir objektai. Daugelis čia pristatomų autorių yra tampriai susiję su ŠMC veikla, o dalis skulptūrų kieme eksponuojamų kūrinių prieš tai buvo rodyti ŠMC organizuotose parodose.

Šiuo metu ŠMC skulptūrų kieme pristatomi menininkų Antano Gerliko, Vaivos Grainytės, Donato Jankausko, Žilvino Landzbergo, Beatričės Mockevičiūtės, Roberto Narkaus, Mindaugo Navako, Pakui Hardware, Felipes Bragos, Marios Lobodos, Fernando Sánchez Castillo ir Augusto Serapino kūriniai.


Skulptūrų kiemo darbo laikas: kiekvieną dieną nuo 12 val. iki 20 val.Antanas Gerlikas
Statiniai, 2016
Betonas


2016 m. ŠMC eksponuotoje Antano Gerliko solo parodoje „Kopos“ pristatyti skulptūriniai objektai yra menininko sapne regėtų struktūrų rekonstrukcijos. Jos iškyla kaip monumentas balsui, sapne kvietusiam kartu pakilti, ir kaip kelrodis komunikacijai su tuo, kas toli, aukštai ir visaip kitaip – ne čia.


Donatas Jankauskas
Sportbatis, 2016
Polistireno putplastis, poliurėja


Donatas Jankauskas dažnai kuria antropomorfinius personažus. Beždžionžmogiai, sukurti perfrazuojant M. K. Čiurlionio kūrybą, ar filmo „Beždžionių planeta“ veikėjai bei kitos masyvios, zoomorfinės menininko skulptūros yra trumpam pakeitę ne vieną gatvę ar pastatą. ŠMC kieme nugulusi skulptūra – pamestas King Kongo sportbatis – kiek anksčiau publikai jau buvo pristatytas Modernaus meno centro (dabar – MO muziejus) organizuotoje parodoje, skirtoje atsisveikinti su kino teatru „Lietuva“ bei kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“.


Žilvinas Landzbergas
Iškaba, 2016
Plieno tinklas, skarda


Plieno tinklo ir skardos skulptūra, vaizduojantį abstraktų įrankį, panašų į trimitą ar vinį, atsuktą į užrašą „ŠMC“, primena modernistinės architektūros gamyklų pastatams būdingas iškabas – ne tik skelbiančias įstaigos pavadinimą, bet ir iliustruojančias joje atliekamų darbų ar gaminamų produktų pobūdį. Ši skulptūra buvo sukurta ŠMC direktoriaus Kęstučio Kuizino kuruotai parodai „Random Rapid Heartbeats“, 2016 m. vykusiai Talino kunsthalėje – savo veikla ŠMC giminingoje meno institucijoje. Kelioms valandoms iškelta ant modernistinio, tarpukariu pastatytų parodų rūmų stogo Taline, ji buvo lyg pokštas apie ŠMC „užvaldytą“ Talino kunsthalę, o taip pat – priminimas apie dviejų meno institucijų ir dviejų šalių bendrumus.


Mindaugas Navakas
Praleisk mažesnį, 2017
Granitas


Centrinėje kiemo dalyje esančios skulptūros įgyvendinimui buvo pasirinktas įvairių rūšių granitas ir kontrastinga akmens paviršiaus apdirbimo technika: stambių akmens luitų pjaustymo ir deginimo žymės gretinamos su poliruotais riedulių paviršiais. Šešių dalių ir daugiau nei 50 tonų sverianti skulptūrinė kompozicija ŠMC kieme sustingsta į architektūriškai darnią visumą. Žiūrovo vaizduotę provokuojanti kūrinio masė byloja apie menininkui svarbią dydžio kategoriją, o skulptūros dalių tarpusavio santykis ir atšiaurus medžiagiškumas žaismingai kontrastuoja su paradoksaliu ir akivaizdžiai ironišku kūrinio pavadinimu.


Pakui Hardware
Įkvėpimai, 2017
Graviruotas piešinys ant organinio stiklo, LED apšvietimo sistema, Austrotherm XPS ekstruzinis polistirolas, aliuminio profilis, PVC spauda, transportiniai diržai, Valstybinė oro kontrolės tyrimo stotis Nr. 0001
Architektai: Ona Lozuraitytė ir Petras Išora


Specialiai oro kokybės matavimo stočiai ŠMC kieme sukurta menininkų dueto instaliacija žongliruoja miesto reklaminės estetikos įrankiais. Dviprasmiškai ir kiek ironiškai jie kviečia susipažinti su naujaisiais ateities aksesuarais – įvairiais kvėpavimo filtrais, apsaugančiais miestiečius nuo nuolatinės oro taršos. Kūrinyje panaudoti keli skirtingų filtrų patentų piešiniai vaizduoja šių ateities aksesuarų pavyzdžius.


Felipe Braga
Funkcionalus kūrinys #4 (diena nakčiai) 2015-2017
Betonas, medis, stiklas, langų plėvelė


Tęstinis brazilų skulptoriaus kūrinys, eksponuotas grupinėje parodoje „Vienbalsė naktis“, vykusioje ŠMC 2017 m. vasarą – tai Linos Bo Bardi autorinio ekspozicinių stendų dizaino, sukurto San Paulo muziejui 1968 m., kopija, padengta perforuota termoizoliacine plėvele. Kūrinys nurodo ne tik į šį architektės projektą, bet taip pat į 1920 m. filosofo Claude’o Lévi-Strausso įžvalgą apie spartų Lotynų Amerikos miestų kismą ir dirbtiną džiaugsmingumą, su kuriuo nauji pastatų kompleksai išsišoka senoje urbanistinėje aplinkoje. Spalvota lipni plėvelė, kuri šiandien daugiausia naudojama dengti pastatų langams, vienu metu ir atspindi, ir absorbuoja savo aplinką, taip perkeldama abiejų autorių idėjas į šiuolaikybės problematiką: gentrifikacijos, paviršutiniško planavimo, bendruomeniškumo nykimo temų lauką.


Maria Loboda
Viešos dorybės – privačios ydos, 2018
Bukai, plienas, kalnų krištolas


Maria Loboda tyrinėja transcendencijos idėjas ir jų raišką įvairiose kultūrose – perėjimo ir transformacijos patirtis, užkoduotas paslaptinguose objektuose, archeologijoje, architektūroje, religijoje ir mene. Lobodos kūriniai – tai mįslės, sulipdytos iš pamirštų istorinių nuorodų, kurios šiandien prabyla naujai. Šioje skulptūroje menininkė apjungia vieną seniausių šiaurės medžių – buką – su plienu, pusbrangiais akmenimis bei įsivaizduojamu vandeniu. Visi šie elementai turi daugialypes reikšmes senovės bei
modernybės mitologijoje. Jų jungtis – tai neveikiantis fontanas, kuris mena mįslę apie galimybę pažadinti užmigusias ar įsivaizduojamas šios Vilniaus vietos galias.


Fernando Sánchez Castillo
Gernikos sindromas - Azor, 2012-1028
aliuminis, plienas, bronza


Fernando Sánchez Castillo kūrinyje susipina menininką dominančios istorinės, politinės ir kultūrinės paralelės. Kūrinio medžiaga – 1939-1975 m. Ispaniją valdžiusio diktatoriaus Francisco Franco jachtos „Azor“ dalys, metalo atliekų perdirbimo įmonėje supresuotos į netaisyklingus panašaus tūrio kubus. Jachta „Azor“ buvo naudojama reprezentacinėms reikmėms ir tarptautinėms deryboms, vėliau – Ispanijos valdančiųjų bandyta pritaikyti turizmui, taip sukeliant prieštaringas visuomenės reakcijas.

Kūrinio pavadinimas referuoja į žymų Pablo Picasso kūrinį, nors menininkas naudoja šiam tapytojui priešingą metodą – užuot atskleidęs skausmingo įvykio mastą geometrijos kalba, Sánchez Castillo ją pasitelkia neutralizuodamas istoriją, kurdamas lanksčios kompozicijos instaliaciją su absurdo potekste. Tai aktualus ir iškalbingas kūrinys, leidžiantis nepastoviame šiandienos politiniame klimate plėtoti diskusiją apie totalitarinių jėgų veikimą, galimybes jas atpažinti ir nukenksminti.


Beatričė Mockevičiūtė
Asukas, 2019
Nerūdijantis plienas


Beatričė Mockevičiūtė kūrybą sieja su galimybe pajausti tai, kas kasdienybėje dažnai yra permatoma ir efemeriška. ŠMC skulptūrų kieme pristatomas „Asukas“– tęstinio menininkės projekto, pirmą kartą pristatyto Lietuvos kompozitorių sąjungos namuose 2018 m., o 2019 m. – ir ŠMC skaitykloje bei terasoje, dalis. Kūrinių ciklo pavadinimas „Asukas“ suomių kalba reiškia „gyventojas“. Mockevičiūtės kūriniuose – tai vienas permatomų kasdienybės personažų, jungiančių Alvaro Aalto ir Vytauto Edmundo Čekanausko architektūrinę kūrybą, miesto paviršius ir šviesos pėdsakus.


Augustas Serapinas
Kėdė parodos prižiūrėtojui (balta/dangaus mėlyna), 2019
Dažytas medis, skėtis


Ši Augusto Serapino kūrinių serija – tai internete rastų ir įvairiausiose pasaulio vietose paplūdimio gelbėtojų naudojamų kėdžių perdirbiniai ir kopijos. Tai menininko komentaras apie parodų prižiūrėtojus, kurių buvimas ekspozicijų salėse dažnai suvokiamas kaip duotybė ir todėl lieka nereflektuojamas. ŠMC skulptūrų kiemui sukurta nauja kėdė yra potenciali prižiūrėtojų darbo vieta, tarsi sostas, kuriame jie gali įsitaisyti ir stebėti publiką iš viršaus. Kūrinys buvo specialiai sukurtas ir pirmąkart pristatytas pagrindinėje 58-osios Venecijos bienalės parodoje „Kad gyventum įdomiais laikais“ 2019 m. (kuratorius – Ralph Rugoff).


Robertas Narkus
Pasitikėjimas, 2019
Instaliacija iš oro uosto pakilimo-tūpimo tako apšvietimo ir kitų elementų


Savo forma ir funkcija pavėsinę primenantį kūrinį menininkas suprojektavo bendradarbiaudamas su architektu Linu Lapinsku. Darbas, sukonstruotas iš nebenaudojamų Vilniaus oro uosto kilimo-tūpimo tako apšvietimo lempų, byloja apie orientaciją ir pagalbą pasirenkant kryptį. „Pasitikėjimas“ taip pat kalba apie sudėtingą praeitį, tuo pat metu projektuodamas žvilgsnį ir nurodydamas kryptį į daugiau vilčių teikiančias dabartį ir ateitį. Beveik identiškas kūrinys 2019 m. buvo instaliuotas Kauno Ramybės parke kaip Kauno bienalės dalis.


Vaiva Grainytė
Žvaigždės pilnos bakterijų, 2019
Spauda ant tento

Vaivos Grainytės kūrinys yra pirmoji tekstinė skulptūra ŠMC skulptūrų kieme. Tai menininkės, rašytojos, poetės ir 2019 m. Venecijos bienalės „Auksinio liūto“ laimėtojos eilėraštis-epilogas iš jos poezijos knygos „Gorilos archyvai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019). Kūrinys tampa laikinos pertvaros, atsiradusios nugriovus suirusią mūrinę sieną, skyrusią ŠMC skulptūrų kiemą nuo Mėsinių gatvės, dalimi. Haiku, kalbantis apie transformaciją ir perkeitimą, ne tik simboliškai įprasmina minėtąjį griovimo aktą ir ŠMC pastato laukiančią rekonstrukciją, bet ir įkūnija pokyčių kupiną esamąjį laiką.Parodą remia: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Galerija
Kalendorius
„Džiaugsmo istorija, 4-oji dalis“ skelbia menininkus ir projekto pradžią
Tapatybėms gimstant. Kūrybinės dirbtuvės 10–18 metų moksleiviams
Performansas kaip priemonė demokratijai
Radikali sodininkystė #1 Dirvos mikrobiologijos dirbtuvės
14-osios Baltijos trienalės ekskursijų programa. Liepa
ŠMC dienos stovyklos 11–14 metų moksleiviams
Archyvas